Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek CKZiU, ul. Lotnicza 26

Drugi budynek naszej szkoły

CKZ w Legnicy

LUTW ul. Grunwaldzka 2-20

Narodowe Święto Niepodległości 2023

„Wolność kocham i rozumiem,

wolności oddać nie umiem ...”

                                            Chłopcy z Placu Broni

          11 listopada to ważna data w naszej polskiej historii. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Uczestnicząc w obchodach tego święta dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się niepodległa Polska.

          10 listopada, w pogodny jesienny dzień, odbyły się w naszej szkole dwie uroczyste akademie z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności (dla uczniów BSIS i uczniów Technikum Nr 1). Dzień wcześniej korytarze szkoły zostały odświętnie udekorowane. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały barwy narodowe. Akademie, które prowadzili: Anna Pięta z klasy 3 FGHK i Mikołaj Rostkowski z klasy 2 NST, rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, bowiem po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki -  „Szkoła do hymnu”.

          Bohaterami tego dnia byli przede wszystkim uczniowie BSIS i Technikum Nr 1, którzy ubrani w galowe stroje, z przypiętymi kotylionami w barwach narodowych, udowodnili, że 11 listopada można nie tylko celebrować, ale i cieszyć się ze Święta Niepodległości. Prezentacja multimedialna i okolicznościowy referat wygłoszony przez Natalię Jänsch z klasy 5FKT wprowadziły zgromadzonych w auli szkolnej w atmosferę wydarzeń poprzedzających  11 listopada 1918 r.

          Najważniejszą częścią uroczystości były koncerty patriotyczne, które okazały się doskonałym sposobem, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele uczcili to podniosłe święto i poczuli się dumni z polskiej historii i kultury. W repertuarze koncertowym znalazły się, wcześniej przygotowane przez poszczególne klasy, utwory patriotyczne, pieśni narodowe i współczesne piosenki związane z tematem niepodległościowym. Wśród wielu utworów znalazły się m.in.: „Rota”, „My, Pierwsza Brygada”, „Szara piechota”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, czy „Przybyli ułani pod okienko”. Szkolni fotografowie mieli chwilę na zrobienie klasowych fotek.

          Koncerty, które były zarówno wspomnieniem czasu walki o niepodległość, jak i żywą lekcją historii, wzbudziły wiele pozytywnych emocji i w tym szczególnym dniu zjednoczyły społeczność szkolną.

          Był to wyjątkowo radosny dzień, pełen wrażeń, w którym udowodniliśmy, że świętowanie rocznic ma sens i jak ważne i piękne może być to święto.

 

W koncercie wzięły udział, wraz z wychowawcami, następujące klasy:

Branżowa Szkoła I Stopnia – 1A, 1B, 1C, 1D, 2A, 2B, 2C,

Technikum Nr 1 – 1 FGK, 1 NST, 2AFH, 2GKL, 2 NST, 4 FGK, 4 AHT, 5 FKT.

 

Akademię przygotowały panie: Anna Struś i Krystyna Karczewska, oprawę plastyczną - pani Renata Luty – Pakuła, zaś pomoc techniczną zapewnił Damian Piechota – uczeń klasy 5FKT.