Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek CKZiU, ul. Lotnicza 26

Drugi budynek naszej szkoły

CKZ w Legnicy

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności Ireny Sendlerowej

Irena Sendler  

„Dopóki będę żyła, dopóki starczy mi sił, dopóty zawsze

będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest

dobro.”                                                Irena Sendlerowa

„SŁOIK PEŁEN ŻYCIA”

Szkolny konkurs wiedzy o życiu i działalności Ireny Sendlerowej

         12 maja 2008 r., w wieku 98 lat zmarła Irena Sendlerowa, jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pielęgniarka i członkini Rady Pomocy Żydom uratowała z warszawskiego getta około 2500 żydowskich dzieci. Dzięki niej wyprowadzono je z getta i ukryto w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Przez cały czas trwania akcji Irena Sendlerowa prowadziła kartotekę, zapisując dane dzieci na małych rulonikach papieru. Karteczki te zakopała potem w słoikach pod jednym z drzew w swoim ogródku.

            Wiele lat milczała na temat swojej działalności w czasie II wojny światowej. Była ona nieznana i niedoceniana. Dopiero będąc już w podeszłym wieku, dostąpiła należnego jej podziękowania i szacunku. „Odkryły” ją cztery uczennice z amerykańskiej szkoły z Uniontown. To one pisząc i wystawiając sztukę teatralną zatytułowaną „Życie w słoiku”, spowodowały, że prawda o bohaterstwie i liczbie uratowanych przez nią dzieci została poznana najpierw w Stanach Zjednoczonych – potem w Polsce.

           Ta niezwykła kobieta działała z potrzeby serca. Nie lubiła, gdy nazywano ją bohaterką. Działała sama i w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”. Pomagała bez względu na narodowość i status społeczny potrzebujących, od profesorów uniwersytetu do biedoty. Za pomoc żydowskim dzieciom w czasie niemieckiej okupacji, a tym samym narażanie życia swojego oraz swoich najbliższych, została w 1965 roku odznaczona medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Drzewko w Jad Waszem zasadziła 6 maja 1983 r. W 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela.

           Otrzymała także następujące odznaczenia: Order Orła Białego, Order Uśmiechu, Order Ecce Homo, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal „Za Zasługi w Służbie Zdrowia”, Złoty Krzyż Zasługi.

             27 stycznia 2007 r. z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu

Irena Sendlerowa powiedziała:

Chciałabym, aby zachowała się pamięć o wielu szlachetnych ludziach, którzy narażając własne życie, ratowali żydowskich braci, a których imion nikt nie pamięta. [...] Moim marzeniem jest, aby pamięć stała się ostrzeżeniem dla świata. Oby nigdy nie powtórzył się podobny dramat ludzkości”.

        Celem konkursu, który odbył się 13 grudnia 2023 r., była popularyzacja postaci Ireny Sendlerowej, zainteresowanie uczniów historią bohaterki, która z narażeniem własnego życia ratowała dzieci żydowskie od pewnej śmierci w warszawskim getcie.

W konkursie wzięło udział 21 uczniów z Technikum Nr 1.

Oto lista zwycięzców:

  1. miejsce – Natalia Jänsch – kl. 5FKT
  2. miejsce – Maja Rola – kl. 1 FGK
  3. miejsce – Magdalena Łopato, Marcin Gąsior – kl. 4FGK

Zwycięzcom serdecznie gratuluję. 

Dziękuję wszystkim uczestnikom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.

Organizatorka konkursu – Krystyna Karczewska

Irena Sendler